Děti do ústavů nemusí, soudy se pletou, říká nová ministryně

Soudy a sociální odbory posílají děti z "rodinných" Klokánků do ústavů. Odvolávají se na zákoník. Nová ministryně spravedlnosti Helena Válková začala problém hned řešit a přišla s jiným výkladem zákona. 


Název: Děti do ústavů nemusí, soudy se pletou, říká nová ministryně

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 31.01.2014

Autor: Markéta Březinová, Jana Blažková

Odkaz:   http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp  

Rubrika: Z domova

Str.: 4

Oblast: Celostátní deníky

ProfilID: Omne Bonum

 

 

PRAHA Ještě ji ani oficiálně neuvedli do úřadu a už musela řešit první problém. Nová ministryně spravedlnosti Helena Válková se snaží narychlo pomoci dětem, jež soudy v posledních dnech posílají z Klokánků do ústavů. Upozornila na to včera MF DNES.
Nový občanský zákoník totiž podle některých výkladů nepovoluje to, aby děti v Klokáncích (zařízení rodinného typu) zůstávaly déle než šest měsíců. Po šestnáctileté Denise, kterou soud přemístil do diagnostického ústavu v Brně, hrozí totéž i dvěma bratrům - Damiánovi a Davidovi z Klokánku v Olomouci. Pardubickému soudu jejich přesun navrhli sociální pracovníci. Dokud byli chlapci u matky a jejího přítele, stížnosti na ně se vršily. Jeden zlomil ruku spolužákovi, společně je přistihli při krádeži v obchodě. Přítel matky je například za trest nechával v říjnu spát venku ve stanu a byli také hodně biti.
"Poté, co přišli do Klokánku, věnují nadbytečnou energii péči o psa a s vrstevníky začali vycházet. Snaží se i dodržovat domluvená pravidla," konstatuje soud poněkud paradoxně v tomtéž rozsudku, kterým děti posílá do neznámého ústavu.
"Výchovné problémy, které s oběma chlapci byly, po umístění do Klokánku vymizely, jejich přemístění je rizikem," varuje v dopise soudu Fond ohrožených dětí, který Klokánky provozuje.
Ministryně spravedlnosti Válková se ve spolupráci s novou kolegyní z ministerstva práce a sociálních věcí Michaelou MarksovouTominovou pokouší situaci obou hochů zvrátit. Podle ní jsou v tomto případě vinni sociální pracovníci, kteří pro bratry navrhli pobyt v ústavu.
"Toto opatření jde proti smyslu zákona," uvedla budoucí náměstkyně ministryně Válkové, známá právnička Hana Marvanová.

 

Děti mohou v Klokánku zůstat
 

"Nový občanský zákoník soudy k ničemu nenutí. Proti rozsudku lze navíc podat odvolání nebo dát okamžitě nový návrh, aby byly děti umístěny do Klokánku. Soud musí předběžně rozhodnout do 24 hodin," radí Marvanová, jak děti před ústavem ochránit.
Válková tvrdí, že v občanském zákoníku se nikde nepíše, že děti musí po půl roce z Klokánku odejít. Podle ní mají soudy pouze povinnost situaci monitorovat a "nanejvýš do šesti měsíců o dítěti rozhodnout". A podle Válkové nic nebrání tomu, aby rozhodnutí soudu znělo: Zůstanou v Klokánku.
"Důvodová zpráva jednoznačně preferuje umístění dítěte v jiné péči než ústavní. Ale uznávám, že to znění je nejednoznačné, a tudíž nešťastné," říká Válková.
Jediná věc, kterou v tuto chvíli může pro ohrožené děti udělat, je co nejrychleji sestavit právnický výklad zákona, podle kterého by se soudy mohly řídit, aby děti zbytečně neputovaly do diagnostických ústavů.
"Právník může rozhodnutí soudu zdůvodnit jinak, ale já jsem v pozici ministryně spravedlnosti, tak se budu snažit prosadit tento názor," uzavírá Válková.
Je však jasné, že samotné rozhodnutí soudu ovlivnit nemůže. Novela občanského zákoníku, která by příslušný paragraf zpřesnila, by trvala dlouho a neřešila by situaci dětí, kterým ústavní péče hrozí nyní.
Sociální odbor, který přemístění dětí navrhuje, si tedy podle Válkové zákon vykládá špatně. O tom, jak vzniklý problém řešit dlouhodobě, bude co nejdříve mluvit s ministryní Marksovou-Tominovou, pod niž "sociálky" spadají.

---