Damián a Natálka

I když mu bylo už dva a půl roku, ještě neudělal Damiánek za svůj život ani jeden krok. Lezl po kolínkách, nebo se různě šikovně posunoval po světě, jak mu to jen jeho handicap dovolil. Trpěl vrozenou vadou nožiček , které měl od kotníčků vpáčené dovnitř. 

Co mu chybělo v nohách, to měl vrchovatě v hlavince. Je to moc chytrý klouček, upovídaný, bystrý a moc šikovný. Jeho rodiče mu nedokázali vytvořit dobré podmínky ani bytové ani jiné. Potřeboval nutně operaci a následnou rehabilitaci, potřeboval spoustu péče. Doktoři by ho operovali rádi, ale bylo jasné, že rodiče by péči poté nezvládli a vlastně ani moc nechtěli. Nedokázali zřejmě domyslet všechna pro a proti. Když byla maminka v porodnici s Damiánkovou sestrou Natálkou, byl svěřený k nám do Klokánku.

Začali jsme zjišťovat, kde je tzv. zakopaný pes a proč Damiánek nechodí. Domluvili jsme termín operací, domluvili jsme souhlas maminky a vyrazili jsme do nemocnice. Damianek byl moc statečný. V pražské nemocnici byl za hvězdu. Sestřičky i doktory měl omotané, všichni se na něj chodili dívat, jak takové krásné a chytré dítě může „skončit“ v Klokánku. Tety se u něj střídali v nemocnici v týdnech svého volna, aby tam nebyl ani jeden den sám. Pobyt byl dlouhý a bolestivý. Nicméně všechno jsme zvládli. Rekonvalescence po návratu do Klokánku byla taky náročná, ale Damiánek byl bojovník. Mezitím byla do Klokánku přijatá i jeho mladší sestřička Natálka, tenkrát ještě 8měsíční. Byla zaostalá ve svém vývoji, nervózní a uplakané miminko. Oba sourozenci ale rozkvetli jak tulipány na jaře.

Nejvíc nás dojalo, když dostal Damián od sponzora úplně nové kožené boty s pevnou patou a udělal v nic svůj první krok.  Sponzor byl chlap jak hora, drsňák od pohledu a rádoby si držel odstup od emocí …ale když Damiána viděl chodit, tak plakal stejně jako my všechny tety.

Damiánek a Natálka přešli po čase do laskavé náruče malého dětského domova. Jezdíme za nimi pravidelně na návštěvy a jsme šťastní, když vidíme, jak z nich rostou krásné a zdravé děti. Kéž by se jich ujali pěstouni, protože rodiče svoji roli plní jen trochu a je otázkou, zda si někdy dokáží svoje podmínky upravit tak, aby se děti mohly vrátit domů.