Kousali mě tam malí pejskové

Šestiletou holčičku jsme do Klokánku přijali na základě předběžného opatření, když ji matka ponechala v nemocnici a neprojevila zájem si ji převzít. Dívenka byla podvyživená, na zádech měla stopy po pálení cigaretou a na nožičkách podebrané kousance. Vyprávěla, že tam, kde bydleli, bylo hodně malých pejsků a oni ji kousali. Také ji tam bili „zlí strejdové“. S holčičkou jsme hned druhý den navštívili dětskou lékařku. Ta však kousnutí od psa vyloučila a sdělila nám, že tvar kousanců odpovídá kousnutí od krys nebo potkanů.  

První dny v Klokánku byly těžké pro všechny. Holčička trpěla nočními děsy a v noci se budila úzkostí a s pláčem. Byla velice zanedbaná a vývojově opožděná, neuměla si hrát, neznala barvy ani názvy zvířat, měla velmi malou slovní zásobu a její řeč byla těžko srozumitelná.
Po několika týdnech v Klokánku ale nastala velká změna k lepšímu. Dívenka spala klidněji, přibrala na váze a udělala velké pokroky v celkovém vývoji. I její záchvaty vzteku, při kterých kousala a kopala ostatní děti, jako by zázrakem pominuly. Nebylo to ale snadné – nutné byly návštěvy logopedie, denní cvičení říkanek a trpělivý a laskavý přístup tet. Velkým úspěchem bylo, že holčička mohla začít navštěvovat přípravnou třídu. Školní docházka musela být z důvodu předchozího extrémního zanedbání samozřejmě odložena. 
Po třech měsících v Klokánku navštívila dívenku paní, u které kdysi s matkou bydlela a kterou holčička oslovovala „babičko“. Paní ji znala ještě jako miminko a začala ji pravidelně navštěvovat. Se souhlasem orgánu sociálně-právní ochrany dětí si brzy začala brát děvčátko domů na pravidelné propustky.
V té době probíhalo pátrání po dívčině matce, která byla původně podezřelá z týrání dítěte. Později se ale zjistilo, že matka se stala obětí gangu obchodujícího s ženami a že dceru ponechala v nemocnici promyšleně – s nadějí, že jí tím zajistí lepší osud než měla ona sama. Nakonec byla holčička paní svěřena do pěstounské péče. Teď už je jí osm let a pravidelně nás s „babičkou“ navštěvuje. Je vidět, že obě navzájem si dělají samou radost.


(Ivana Prudičová, Marie Vodičková)