K informacím ohledně prodeje Klokánku Janovice nad Úhlavou a personálním změnám ve FOD

Je realitou, že Fond ohrožených dětí je dlouhodobě ve finanční krizi. Na vině je špatné financování všech těchto zařízení, které bylo každoročně řešeno mimořádnou dotací ze strany MPSV. V r. 2019 se dofinancování týkalo jen 7 měsíců provozu Klokánků a dofinancování za zbylé období v loňském roce bylo ze strany MPSV zamítnuto. Je pravda, že navrhovaná novela Zákona o sociálně-právní ochraně dětí by napomohla financování zlepšit, s její platností se ale počítá až od ledna 2021. A finance chybí teď.

Stojíme tedy před úkolem: Jak zajistit potřebnou částku, která nám aktuálně schází k pokrytí nejnutnějších pohledávek? Smutným řešením je návrh na prodej budovy Klokánku v Janovicích. Je to až krajní řešení – snažíme se najít kupce, který by Klokánek v budově ponechal v nájemním vztahu, snažíme se zajistit finanční dotaci přímo v regionu, znovu jednáme s MPSV. Věříme, že vše dobře dopadne a že ohrožené děti na Plzeňsku o svůj Klokánek nepřijdou. Děláme proto vše, co můžeme a umíme. Je nám líto, že v tomto těžkém období, přicházíme o letitého člena předsednictva Fondu ohrožených dětí pana Jana Vaňka. Ze zdravotních důvodů se neúčastní našich vyjednávání a nakonec na svou pozici rezignoval.

Děkujeme mu za vše, co pro Fond ohrožených dětí udělal a přejeme mu vše nejlepší do jeho dalšího osobního a pracovního života.  Vám všem děkujeme, že nám držíte palce aby Fond ohrožených dětí fungoval dál i s Klokánkem v Janovicích.

Hanka Kupková, Fond ohrožených dětí