Karanténa

Když se potkáme s problémem, postavíme se k němu čelem. Tato věta by se mohla v našich Klokánkách tesat do kamene. A znovu to naše tety potvrdily.  Ač by mohly být doma se svými rodinami, jsou v práci s dětmi z rodin, které se o ně nedokázaly postarat. Když se jich ptám, jestli se nebojí nákazy, tak mi jen odpoví, že jako se nebojí svrabu, štěnic, žloutenky, vší, tak se nebojí ani koronaviru. 

Mají můj obdiv. Neměly jsme roušky, tak je tety ušily pro děti a pro sebe. Máme krásné s puntíky. Dětem se moc líbí a rády je nosí. A když jsme minulý pátek přijímali do Klokánku  děti přímo z ulice, tak se k nim tety chovaly jako vždycky vřele, objaly je, pomazlily, daly jim najíst a uložily děti do postýlek. Abychom alespoň trochu ochránili naše zdraví, tak když přijímáme děti, jdeme s nimi nejdříve na pohotovost, jestli přece jen nevykazují nějaké příznaky nákazy. Ale je to spíše formalita, protože děti na ulici mají stejně nudli u nosu, očička slepená únavou, ručičky upatlané a několikadenní oblečení špinavé. Nemohli bychom v klidu spát s vědomím, že dítě zůstalo na ulici, jen proto že má teď zrovna rýmu.

Naše tety jsou skvělé. Naše sociální pracovnice jsou skvělé. Naše denní tety jsou skvělé. Pracují a péči o děti přizpůsobují podmínkám.  Když nemůžeme ven na ulici, vyjíždíme s dětmi do lesa, kde nikoho nepotkáme, kde mohou stavět domečky z větví, lítat jak o závod a skákat z pařezu. Když se vrátí pořádně unavené, tak po odpočinku s nimi tety zasednou za psací stoly a snaží se dohnat úkoly do školy. A to se nikomu z dětí nechce. Jenže je to potřeba, do školy odevzdáváme výsledky a dostáváme pochvaly, na které jsme náležitě pyšné. Sice nemáme tolik počítačů nebo techniky, ale většinou si poradíme. O víkendech, když máme klid od učení, tak vyrábíme jarní dekorace, pečeme perníčky na Velikonoce,  nebo slavíme narozeniny. Ale hlavně se vůbec se nenudíme. Větší děti pomáhají s úklidem zahrady, s přípravou na sezonu, takže se učí brousit a natírat, opravovat různá odrážedla a pojízdná zařízení všeho typu.

Všude kolem nás obchází strach a někdy i panika. Naše tety dělají všechno proto, aby děti nic z toho nepocítily. Máme za to, že strachu a nejistoty už si užily v životě dost. A těšíme se, že až se situace uklidní, tak se s vámi všemi zase uvidíme na ulicích, v obchodech, na hřištích, na koupalištích, u rybníků, na táborech, na sluníčku …..