Anonymní novorozené miminko Kristýnka

V úterý dne 11. 4. 2006 v 19.25 hod. zavolala na naši krizovou linku č. 776 833 333 neznámá žena a ptala se, zda nám může anonymně předat své dítě, které se jí  právě narodilo. Po kladné odpovědi uvedla, že je to holčička a že si další dítě už nemůže dovolit. Za necelou hodinku nám matka předala čerstvě narozené děťátko – vykoupané, oblečené, zabalené v dece. Na dotaz, jaké jméno by holčičce chtěla dát, hned odpověděla, že Kristýnka. Miminko jsme ihned převezli na novorozenecké oddělení FN Bulovka. Lékařům se moc líbilo, prohlásili, že je to zdravé a dobře ošetřené novorozeně (porodní váha 2 980 g, míra 48 cm).  Předběžným opatřením ze dne 13. 4. 2006 svěřil Obvodní soud pro Prahu 8 holčičku na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí do Klokánku v Praze 10-Štěrboholích. Z novorozeneckého oddělení jsme si ji odvezli dopoledne 18. 4. 2006. Protože pracoviště MHMP pro náhradní rodinnou péči se v rozporu s metodickým pokynem MPSV i s platnou právní úpravou vyjádřilo, že novorozeně nelze ihned z porodnice předat do náhradní rodiny, našli jsme vhodnou prověřenou rodinu pro Kristýnku sami.

Ti podali k soudu návrh na svěření miminka do své péče, a bylo jim vyhověno! Již 20. 4. 2006 po dvoudenním pobytu v Klokánku si kouzelnou devítidenní holčičku převzali šťastní noví rodiče. Kromě nich získala Kristýnka i staršího brášku, který na rozdíl od ní strávil první měsíce života v kojeneckém ústavu.

Kristýnka je již čtvrté miminko, které nám bylo prostřednictvím našeho krizového telefonu anonymně předáno v místě svého narození. První byla kroměřížská Adélka (30. 10. 2001), druhá olomoucká Lucinka (30. 11. 2004), třetí brněnský Péťa Plaváček (29. 8. 2005) a čtvrtá je pražská Kristýnka (11. 4. 2006). Adélka byla soudem umístěna do kojeneckého ústavu a v šesti týdnech předána do péče budoucích osvojitelů, Lucinku soud svěřil do Klokánku a do náhradní rodiny odešla ve třech týdnech a Péťa Plaváček byl předán do náhradní rodiny přímo z porodnice ve stáří deseti dnů. Poslední anonymní miminko Kristýnka získalo nové rodiče ještě o den dříve.

Matky, které tají těhotenství, mají u nás dvě možnosti – naši krizovou linku 776 833 333 nebo dva Babyboxy (v Praze 9 – Hloubětíně u Gyncentra a v Brně v Polní ulici u Nemocnice Milosrdných bratří, viz též www.babybox.cz). Prozrazení se rozhodně bát nemusí – Policejní prezidium ČR vydalo dne 30. 3. 2006 stanovisko, že po rodičích dětí odložených do Babyboxů policie pátrat nebude. Totéž se samozřejmě týká i dětí předaných anonymně FOD. Kéž by se to všechny tyto nešťastné matky dozvěděly! Pak už možná žádné miminko nemuselo u nás skončit v popelnici!