Stanovisko policejního prezidia k Babyboxům nám dalo za pravdu

Policejní prezidium ČR                                                     

kancelář policejního prezidenta

preventivně informační skupina

Praha 30. března 2006 


Upřesnění informací týkajících se tzv. Baby - boxů


Dne 16. 3. 2006 odvysílala Česká televize v hlavním zpravodajském pořadu Události reportáž o tzv. babyboxech, ze které mohl vyplynout mylný dojem, že Policie ČR bude pátrat po rodičích všech dětí, které do nich budou odloženy. Svědčí o tom i článek deníku Mladá fronta dnes ze dne 29. 3. 2006 s nadpisem „Policie chce pátrat po matkách dětí z babyboxu“, ve kterém se jeho autorka na zmíněnou reportáž odvolává. Považujeme proto za nutné uvést nepřesně prezentované informace na pravou míru.


Babyboxy nespadají do kompetence Policie ČR a policisté nebudou pátrat po rodičích dětí, které do nich budou odloženy. Výjimkou jsou pouze případy, kdy to Policii ČR ukládá zákon.


Takovým případem bude zejména situace, kdy se policie dozví, že na těle odloženého dítěte jsou známky násilí, a vznikne podezření, že se dítě mohlo stát obětí trestného činu.


Nutno dodat, že v těchto případech by Policie ČR pátrala po rodičích dítěte bez ohledu na to, zda bylo umístěno do babyboxu či nikoli. Vyjmenované důvody jsou pro Policii ČR stejně závažné, ať už se dítě ocitne v babyboxu či na jakémkoli jiném místě bez svých rodičů.